ahl   can off aut ita

 

The Alps Hockey League teams will play several Pre-Season-games during this summer.




PreSeason 2019 – Alps Hockey League preparation:
30.07.2019, 21:00: HC Fassa Falcons vs. Toronto Selects 8:1 (4:1, 3:0, 1:0)
08.08.2019, 19:30: Vienna Capitals Silver vs. Titanok Szekesfehervar 4:8 (1:2, 0:4, 3:2)
10.08.2019, 17:00: EC-KAC II vs. Vienna Capitals Silver 0:5 (0:1, 0:1, 0:3)
10.08.2019, 20:00: EC Bregenzerwald vs. Pikes EHC Oberthurgau 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)
11.08.2019, 17:00: HK Ertis Pawlodar vs. Steel Wings Linz 9:0 
12.08.2019, 21:00: HC Fassa Falcons vs. HC Gherdeina valgardena.it 4:3 (1:0, 2:1, 1:2)
13.08.2019, 18:30: Vienna Capitals Silver vs. SHK Hodonin 4:5 (1:1, 2:2, 1:2)
14.08.2019, 21:00: HC Gherdeina valgardena.it vs. HC Fassa Falcons 4:5 SO (2:2, 2:2, 0:0, 0:1)
15.08.2019, 18:30: Fehervari Titanok vs. EC-KAC II 6:2 (2:1, 3:1, 1:0)
15.08.2019, 18:00: Red Bull Hockey Juniors vs. Eisbären Regensburg 3:5 (0:0, 0:3, 3:2)
16.08.2019, 15:00: Unia Oświęcim vs. Steel Wings Linz 11:0 (3:0, 3:0, 5:0)
16.08.2019, 19:15: EC Panaceo VSV – HK SZ Olimpija Ljubljana 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
16.08.2019, 19:00: Vienna Capitals Silver vs. EC-KAC II 4:3 (2:0, 1:0, 1:3)
16.08.2019, 19:30: EK Die Zeller Eisbären vs. Bietigheim Steelers 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)
16.08.2019, 18:00: HDD SIJ Acroni Jesenice vs. Dunaujvarosi Acelbikak 3:2 OT (1:0, 1:0, 0:2, 1:0)
16.08.2019, 20:00: S.G. Cortina Hafro vs. Fassa Falcons 5:1 (2:0, 2:0, 1:1)
17.08.2019, 18:00: HC Slezan Opava vs. Steel Wings Linz 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
17.08.2019, 20:00: EC Bregenzerwald vs. EHC Basel 2:5 (0:1, 1:1, 1:3)
18.08.2019, 12:00: SHK Hodonin vs. Steel Wings Linz 5:0 (4:0, 0:0, 1:0)
18.08.2019, 16:00: Red Bull Hockey Juniors vs. EV Landshut 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)
18.08.2019, 18:00: EC „Die Adler“ Stadtwerke Kitzbühel vs. Eisbären Regensburg 4:5 OT (0:0, 1:1, 3:3, 0:1)
18.08.2019, 19:00: EV Zug Akademie vs. EHC Lustenau 7:1 (2:1, 2:0, 3:0)
19.08.2019, 21:00: HC Gherdeina valgardena.it vs. Sportivi Ghiaccio Cortina Hafro 1:4 (1:1, 0:3, 0:0)
20.08.2019, 20:00: EC Bregenzerwald vs. SC Rheintal 4:5 (1:2, 2:1, 1:2)
21.08.2019, 20:00: SHC Fassa Falcons vs. S.G. Cortina Hafro 4:2 (1:1, 0:1, 3:0)
22.08.2019, 20:00: HDD SIJ Acroni Jesenice vs. Reprezentanca Slovenije 2:1 SO (0:0, 1:1, 0:0, 0:0)
23.08.2019, 20:00: Rittner Buam vs. Wipptal Broncos Weihenstephan 6:5 OT (1:1, 2:2, 2:2, 1:0)
23.08.2019, 21:00: Sportivi Ghiaccio Cortina Hafro vs. HC Gherdeina valgardena.it 6:1 (1:0, 2:1, 4:0)
23.08.2019, 20:00: Reprezentanca Slovenije vs. HK SZ Olimpija 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)
23.08.2019, 20:00: EHC Winterthur vs. VEU Feldkirch 6:1 (2:0, 1:1, 3:0)
23.08.2019, 20:00: GCK Lions Zürich vs. EC Bregenzerwald 7:4 (2:1, 2:1, 3:2)
23.08.2019, 20:30: HC Pustertal Wolves vs. Starbulls Rosenheim 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
24.08.2019, 14:00: HC Ocelari Trinec vs. Red Bull Hockey Juniors 1:6 (0:0, 1:4, 0:2)
24.08.2019, 19:00: EHC Lustenau vs. ESV Kaufbeuren 4:3 OT (0:0, 2:0, 1:3, 1:0)
24.08.2019, 20:00: HDD SIJ Acroni Jesenice vs. HK SZ Olimpija 1:4 (1:0, 0:4, 0:0)
25.08.2019, 17:00: Starbulls Rosenheim vs. Wipptal Broncos Weihenstephan 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
25.08.2019, 18:00: EC „Die Adler“ Stadtwerke Kitzbühel vs. EK Die Zeller Eisbären 8:2 (3:1, 2:0, 3:1)
25.08.2019, 20:00: HK SZ Olimpija vs. EC Panaceo VSV 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)
25.08.2019, 16:30: HDD SIJ Acroni Jesenice vs. Hydro Fehérvár AV19 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)
26.08.2019, 18:00: NAHL Auswahl vs. Red Bull Hockey Juniors 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)
27.08.2019, 19:30: VEU Feldkirch vs. GCK Lions Zürich 4:2 (2:1, 2:0, 0:1)
28.08.2019, 20:00: EHC Lustenau vs. EHC Visp 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)
28.08.2019, 20:00: EHC Arosa vs. EC Bregenzerwald 2:1 (0:1, 0:0, 2:0)
28.08.2019, 16:00: Oulun Kärpät vs. Red Bull Hockey Juniors 8:1 (3:0, 2:0, 3:1)
29.08.2019, 20:30: HC Pustertal Wolves vs. SC Riessersee 2:3 (0:1, 2:0, 0:2)
29.08.2019, 20:30: HC Gherdeina valgardena.it vs. HDD SIJ Acroni Jesenice 0:2 (0:0 0:1 0:1)
30.08.2019, 18:00: Loko Jaroslavl - Red Bull Hockey Juniors 3:1 (3:0, 0:1, 0:0)
30.08.2019, 20:00: Rittner Buam vs. Waterloo University 6:3 (2:0, 3:1, 1:2)
30.08.2019, 19:30: EC „Die Adler“ Stadtwerke Kitzbühel vs. Steel Wings Linz 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
30.08.2019, 19:30: Starbulls Rosenheim vs. EC-KAC II 2:4 (1:0, 0:1, 1:3)
30.08.2019, 19:30: EK Die Zeller Eisbären vs. ERC Sonthofen 7:5 (1:2, 2:1, 4:2)
30.08.2019, 19:30: VEU Feldkirch vs. HC Ajoie 3:10 (0:3, 2:3, 1:4)
31.08.2019, 14:00: Oulun Kärpät – Red Bull Hockey Juniors 7:4 (3:1, 3:1,1:2)
31.08.2019, 19:30: EK Die Zeller Eisbären vs. HDD SIJ Acroni Jesenice 0:4 (0:4, 0:0, 0:0)
31.08.2019, 20:00: EC Bregenzerwald vs. EHC Winterthur 5:4 OT (1:2, 2:1, 1:1, 1:0)
31.08.2019, 20:00: EHC Lustenau vs. EHC Ajoie 1:6 (0:2, 1:2, 0:2)
31.08.2019, 18:15: Ticino Rockets vs. HC Gherdeina valgardena.it 3:2 SO (0:1, 1:1, 0:1, 0:0, 0:1)
01.09.2019, 18:00: Wipptal Broncos Weihenstephan vs. Rittner Buam 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)
01.09.2019, 17:00: EC-KAC II vs. Steel Wings Linz 5:1 (1:1, 3:0, 1:0)
01.09.2019, 18:00: EC „Die Adler“ Stadtwerke Kitzbühel vs. Starbulls Rosenheim 5:3 (2:2, 1:0, 2:1)
01.09.2019, 18:00: VEU Feldkirch vs. SC Riessersee 3:6 (3:1, 0:3 ,0:2)
03.09.2019, 20:00: EHC Winterthur vs. EHC Lustenau 5:2 (1:2, 0:2, 0:2)
04.09.2019, 17:45: HC Moravske Budejovice vs. Vienna Capitals Silver 5:6 (2:2, 1:2, 2:2)
04.09.2019, 20:30: S.G. Cortina Hafro vs. Migross Supermercato Asiago Hockey 2:7 (1:1, 0:3, 1:3)
04.09.2019, 19:00: EK Die Zeller Eisbären vs. EC „Die Adler" Stadtwerke Kitzbühel 5:2 (0:1,2:0,3:1)
04.09.2019, 20:00: Rittner Buam vs. HC Pustertal Wolves 5:2 (2:0, 1:2, 2:0)
05.09.2019, 17:00: SHK Hodonin vs. Vienna Capitals Silver 4:3 (1:1, 2:1, 1:1)
06.09.2019, 19:00: EHC Lustenau vs. EV Landshut 3:4 (0:2, 2:2, 1:0)
06.09.2019, 19:30: Wipptal Broncos Weihenstephan vs. Starbulls Rosenheim 3:4 (1:2, 1:2, 1:0)
06.09.2019, 20:00: Deggendorfer SC vs. EC-KAC II 5:2 (2:0, 1:1, 2:1)
06.09.2019, 20:00: SC Riessersee vs. VEU Feldkirch 2:1 OT (0:0, 1:0, 0:1, 0:1)
06.09.2019, 20:00: Eisbären Regensburg vs. EC „Die Adler“ Stadtwerke Kitzbühel 7:4 (4:1, 3:2, 0:1)
06.09.2019, 20:30: HC Pustertal Wolves vs. HCB Südtirol Alperia 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)
07.09.2019, 18:00: Wipptal Broncos Weihenstephan vs. EV Lindau Islander 4:2 (3:1, 1:1, 0:0)
07.09.2019, 19:30: EK Die Zeller Eisbären vs. Steel Wings Linz 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)
07.09.2019, 17:30: HC Düdingen vs. EC Bregenzerwald 5:0 (0:0, 3:0, 2:0)
07.09.2019, 20:30: Migross Supermercati Asiago Hockey vs. S.G. Cortina Hafro 4:5 SO (1:0, 1:2, 2:2)
08.09.2019, 18:00: TEV Miesbach vs. Wipptal Broncos Weihenstephan 9:1
08.09.2019, 18:00: SC Riessersee vs. Red Bull Hockey Juniors 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)
08.09.2019, 17:00: Starbulls Rosenheim vs. HC Pustertal Wolves 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
08.09.2019, 19:30: HCB Südtirol Alperia vs. Rittner Buam 5:2 (2:0, 2:2, 1:0)
10.09.2019, 19:00: HDD SIJ Acroni Jesenice vs. HC Gherdeina valgardena.it 5:2 (2:1, 0:0, 3:1)